Güzellik

Argan Yağı Nedir, Cilde Faydaları Nelerdir?

Argan Yağı Nedir, Cilde Faydaları Nelerdir? Cilt bakım malzemesi olarak sık kullanılan bileşenlerden biri de argan yağı. Peki, argan yağının cilde faydaları nelerdir? Detayları inceleyelim.

Argan Yağı Nedir, Cilde Faydaları Nelerdir? Saçları nemlendirmesiyle bilinen argan yağı aynı zamanda güçlü bir cilt bakımı müttefikidir. Argan yağı, yalnızca güney Fas’taki biyosfer rezervinin topraklarında bulunan bir ağaç olan Argan’ın çekilmiş bademlerinin ve kuru meyvelerinin preslenmesinden elde edilen doğal bir üründür. Yağda güçlü antioksidanlar olan karotenoidler, polifenoller, ferulik asit, skualen, steroidler ve E vitamini var.

Argan Yağı Nedir, Cilde Faydaları Nelerdir
Argan Yağı Nedir, Cilde Faydaları Nelerdir

Argan Yağının Cilde Faydaları

Son yıllarda argan yağı, güzellik profesyonelleri tarafından en çok övülen içeriklerden biri olmuştur. Ürün, nemlendirme ve bukleleri belirginleştirme gücü nedeniyle kuaförler tarafından sevilir. Ancak, sadece saçlar değil cilt bakımı için de önemli faydalar sunar. Argan yağının cilde faydaları hakkında şunları söyleyebiliriz:

Argan yağı, kuru ve hassas cildi onaran, nemlendiren ve koruyan yağ asitleri (omega-6 ve omega-9) açısından zengindir. Süper nemlendirici özelliklere sahip olan ve metabolizmayı iyileştirmek, iltihaplanmayı azaltmak ve yaşlanmayı önlemek için cilde hızla nüfuz eden fitosterol; oksidasyon ve pigmentasyonun önlenmesine yardımcı olan, argan yağının antiinflamatuar ve antioksidan etkilerini daha etkili hale getiren E vitamini ve cildin nemlenmesine yardımcı olan skualen içerir.

Argan yağı antioksidan, mantar öldürücü ve nemlendirici niteliklere sahiptir. Cildin doğal yağlarına çok benzediği için cilde nüfuz etme kabiliyeti en yüksek nemlendirici bileşenlerden biridir. İnsan derisi doğal yağlardan oluşur ve bileşiminin %25’ini skualen oluşturur. Steroidler, transepidermal bariyer fonksiyonunun iyileşmesine yardımcı olarak insan steroidlerini taklit ederek çalışır.

Argan yağının diğer faydaları, cildin yağ kontrolü, egzama, sedef hastalığı ve kırışıklıklardan kurtulma ve kuru dudakların, tırnakların ve çatlamış ayakların nemlendirilmesidir.

Argan Yağı Kimler İçin Uygun

Argan yağının cilde faydaları hakkında bilgi verdikten sonra bu doğal yağın kimler için uygun olduğundan söz edelim. Argan yağı tüm cilt tipleri için uygundur. Bununla birlikte, yağlı cilt tipine sahip olanlar argan yağını daha dikkatli ve abartmadan kullanmalıdır. Çünkü aşırı kullanımı nedeniyle cilt gözenekleri tıkanabilir ve cilt daha yağlı hale dönüşebilir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu