Burçlar

Burçlar Nasıl Belirlendi ve Nasıl Ortaya Çıktı?

Burçlar Nasıl Belirlendi ve Nasıl Ortaya Çıktı? Dünya atmosferinin dışında meydana gelen yörüngedeki nesnelerin ve doğal olayların incelenmesi astronomi olarak bilinir.

Burçlar Nasıl Belirlendi ve Nasıl Ortaya Çıktı? Arkeolojik keşifler, astronominin tarih öncesi çağlarda bile insanlar tarafından bilindiğini göstermektedir. Neolitik dönemde insanlar bazı takımyıldızların etkilerinin ve ekinokslar ile periyodik özellikler arasındaki ilişkinin farkındaydı.

Astroloji Ne Zaman Ortaya Çıktı 

Antik çağda ve orta çağ yüzyıllarının sonunda keşfedilen gözlem araçları, modern astronominin yaratılmasından esas olarak sorumludur. Günümüzde evrendeki her tür maddenin dağılımını, hareketini, kimyasal dönüşümünü, fiziksel özelliklerini ve etkileşimini incelemek için kullanılan teknolojik araç ve tekniklerin çoğu, bu dönemde yapılan gelişmelerden etkilenmiştir.

Burçlar Nasıl Belirlendi ve Nasıl Ortaya Çıktı
Burçlar Nasıl Belirlendi ve Nasıl Ortaya Çıktı

Aksine astroloji, gök cisimlerindeki değişimlerin bireyleri nasıl etkilediğiyle ilgilenir. Çok sayıda yıldız astronomu, evrenin yaşamlarını nasıl etkilediğini merak ediyor. Astroloji ve astronomi sıklıkla karıştırılır. Gökyüzünün hareketlerini, gökteki cisimleri ve yeryüzünde meydana gelen olayları açıklamaya çalışmak hem astronominin hem de astrolojinin temelini oluşturur, bu yüzden böyledir. Astronomi ve astroloji, tıpkı kimya ve simyanın hurafe ve batıl inançlardan olduğu gibi, bilimsel düşünce ile rasyonalizm arasındaki ayrımla birbirinden ayrıldı.

Bununla birlikte, astroloji ve falcılık iki farklı fikirdir. Astroloji alanı önceden belirlenmiş sınırlar içinde işler. Yıldızların ve gezegenlerin konumlarına göre burçların farklı yüklemeler yaptığı düşünülmektedir.

Burçlar Nasıl Belirlendi

Astronomi, diğer gök cisimlerinin etrafındaki yörüngedeki gök cisimlerinin ve Dünya atmosferi dışında meydana gelen doğal süreçlerin incelenmesidir.

Arkeoloji yoluyla elde edilen keşifler, tarih öncesi çağlarda yaşayan bireylerin burçların geçmişi hakkında bir miktar bilgi sahibi olduklarını göstermektedir. Neolitik dönemde insanlar, belirli takımyıldızların üzerlerindeki etkilerinin ve ekinokslar ile periyodik özellikler arasındaki ilişkinin farkındaydı. Çağdaş astronominin gelişimi, esas olarak, gözlem için kullanılabilecek, bazıları antik çağa, diğerleri orta çağın sonuna kadar uzanan çeşitli aletlerin icadına kadar izlenebilir. Bugün evrendeki her türlü maddenin dağılımını, hareketini, kimyasal dönüşümünü, fiziksel özelliklerini ve etkileşimini incelemek için kullanılan teknolojik araç ve yöntemlerin çoğu, bu dönemde yapılan ilerlemelerden etkilenmiştir.

Öte yandan astroloji, gök cisimlerinin konumlarındaki değişimlerin bireysel yaşamları nasıl etkilediğiyle ilgilenir. Birçok astrofizikçi, evrenin insan yaşamıyla nasıl etkileşime girdiğini öğrenmekle ilgileniyor. Astroloji ve burç bilimi arasındaki çizgiler genellikle bulanıktır. Çünkü hem astronominin hem de astrolojinin temeli gökyüzünün hareketlerini, gökteki cisimleri ve Dünya’da meydana gelen olayları açıklamaktır. Bilimsel düşünce ile rasyonalizm arasındaki ayrım, kimya ve simyanın hurafe ve hurafeden ayrılması gibi, burçlar tarihi ve astrolojiyi hurafe ve batıl inançtan ayıran ayrımla aynıdır.

Ancak astroloji ve fal bakmak birbirinden çok farklı kavramlardır. Astroloji pratiği, belirlenmiş belirli parametreler altında gerçekleşir. Zodyak burçlarının, yıldızların ve gezegenlerin konumlarına göre farklı yüklemeler yaptığına inanılır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu