Diyet

Sağlıklı Diyetler İçin Motivasyonun Önemi Nedir?

Sağlıklı Diyetler İçin Motivasyonun Önemi Nedir? Çağımızda kilo problemi birçok ülkenin başlıca sorunlarından bir haline gelmiştir. Sağlıksız ve dengesiz beslenme, stresli iş ve hayat şartları ve hormonlu gıdalarla beslenme sonucunda birde buna insanların spor yapma alışkanlıklarını yok denecek kadar az olması da eklenince aşırı kiloların oldukça hat safhada olduğu hatta obezitenin de oldukça fazla olduğu nesiller ortaya çıkmaktadır.

Sağlıklı Diyetler İçin Motivasyonun Önemi Nedir? Son yıllarda yapılan yayınlarında etkisi ile insanların bu konuya bakış açıları değişmiş ve birçok ülke obeziteye savaş açmıştır. Birçok kişi fazla kilolarından kurtulmak için diyetlere başvurmuşlardır. Fakat diyet yapmak sanıldığı kadar kolay değildir. Oldukça yüksek bir irade ve inanç gerektirmektedir. Sürekli diyete başlıyorum deyip bir türlü başlanamayan diyetten önce kişinin kendisini motive etmesi gerekmektedir.

Sağlıklı Diyetler İçin Motivasyonun Önemi Nedir
Sağlıklı Diyetler İçin Motivasyonun Önemi Nedir

Başarılı Diyetlerde Motivasyon

Başarılı diyetlerde motivasyon olmazsa olmaz unsurların başında gelmektedir. Çünkü uzun yıllar yemek yeme alışkanlığı kazanmış bünyelerin bundan uzaklaşması ve belirli bir program dâhilinde yeni bir yemek yeme alışkanlığına geçmesi oldukça sancılı bir süreci beraberinde getirmektedir. Bu süreçte başarılı olmak ve diyetin devamlılığını sağlamak için motivasyonun en iyi şekilde sağlanması gerekmektedir. Sağlanan bu motivasyon içsel kaynaklı olabileceği gibi dışsal kaynaklıda olabilmektedir. Yani kişi kendi kendini çeşitli sözlerle ve içsel konuşmalarla motive edebileceği gibi dışsal kaynaklarda aile, eş dost ve arkadaşlardan gelecek motivasyon unsurları ile de bu sağlanabilmektedir. Bunu yapmak için de öncelikle kendinizi ‘yapamam’ düşüncesinden arındırın, zayıflamayı ertelemeyin ve kararlı olun.

Motivasyon Unsurları

Diyetlerde sağlanan motivasyon unsurları genel olarak fiziki ve sağlık açısında oluşacak yeni görünüm ile ilgili olmaktadır. Bu yeni durumun hem duygusal hem de sosyal anlamda kişiye katacağı olumlu etkilerle beraber kişi diyette zorlandığı noktalarda bu unsurların ona motivasyon kaynağı oluşturması sağlanmaktadır. Bu şekilde tam anlamı ile ve uzun süreli bir diyet uygulanabileceği gibi kişi diyet sonrasında da asla geçmiş dönemdeki yemek yeme alışkanlıklarına dönmeyecektir. Bu süreçte sağlıklı, tok tutan ve kalorisi düşük olan besinleri tüketmeye özen gösterin.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu