Sağlık

Dengeli ve Sağlıklı Beslenme Tüyoları Nelerdir?

Dengeli ve Sağlıklı Beslenme Tüyoları Nelerdir? Uzun ve sağlıklı yaşamak için çeşitli detaylara dikkat etmek önemlidir. İşte detaylar..

Dengeli ve Sağlıklı Beslenme Tüyoları Nelerdir? Bu noktada sağlıklı beslenme tüyoları bir adım öne çıkar. İşte o ayrıntılar..

Lif Alımınızı Artırın

Lifli gıdalar tüketmek sindirim sağlığınızı optimal anlamda teşvik eder. Daha uzun süre tok kalmak istiyorsanız lifli gıdalar tüketmeye yoğunlaşmalısınız. Lifli besinler aynı zamanda kan şekerini dengede tutar ve kolesterol seviyelerini düşürür. Bunun için taze sebze ve meyveler, tam tahıllı gıdalar, kuru yemişler ve baklagiller tüketebilirsiniz.

Dengeli ve Sağlıklı Beslenme Tüyoları Nelerdir
Dengeli ve Sağlıklı Beslenme Tüyoları Nelerdir

Kalsiyum ve D Vitaminini Artırın

D vitamini ve kalsiyum açısından yoğun olan gıdalar kemik gelişimi açısından son derece önemlidir. Vücudunuz güneş ışığı sayesinde D vitamini üretir. Fakat bazı insanlarda D vitamini eksikliği bulunmaktadır. Bunu önlemenin en kolay yolu D vitamini takviyesi ya da bu vitamin yönünden zengin olan gıdalardan tüketmektir. Aynı şey kalsiyum için de geçerlidir. Daha güçlü kemikler için kalsiyum barındıran gıdaların tüketilmesi önem arz etmektedir.

Daha Fazla Potasyum Tüketin

Sağlıklı beslenme tüyoları arasında bir diğeri de potasyum tüketimini artırmaktır. Yeterli potasyum alımı kalbin, böbreklerin, kasların ve sinir sisteminin düzgün işlemesini sağlar. Buna ek olarak yeterli potasyum kan basıncını artırır ve kemik sağlığını dengede tutar. Kuru erik, muz, nar, pazı gibi besinler iyi bir potasyum kaynağı olarak öne çıkar.

Şeker Alımını Sınırlayın

Sağlıklı beslenme tüyoları söz konusu olduğunda şeker alımı da oldukça önemli. Şeker alımının artış göstermesi kilo sorunlarına neden olabileceği gibi çeşitli sağlık sorunlarına da sebebiyet verebilir. Bu yüzden günlük şeker alımınıza dikkat etmeli ve 25 gramı aşmamalısınız.

Doymuş Yağlardan Kaçının

Sağlıklı beslenmek ve formunuzu korumak için beslenme düzeninizden doymuş yağları çıkarmanız gerekir. Bunun yerine avokado, zeytinyağı, fındık ve Hindistan cevizi yağı gibi sağlıklı yağ kaynaklarına yönelebilirsiniz. Bu sayede sağlıklı beslenirken aynı zamanda kalp sağlığınızı da korumuş olursunuz.

Sodyum Alımını Azaltın

Aşırı tuz tüketimi yüksek tansiyon, felç ve kalp krizi riskini artırabilir. Özellikle de paketlenmiş gıdalarda aşırı miktarda tuz bulunmaktadır. Bunları beslenme düzeninizden çıkarabilir ve sodyum oranını düşürebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu