Güzellik

Doğru Nemlendirici Seçmenin Yolları Nelerdir?

Doğru Nemlendirici Seçmenin Yolları Nelerdir? Tüm nemlendiricilerin aynı olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Her nemlendiricinin farklı özellikleri vardır, her biri farklı malzemelerden üretilir.

Doğru Nemlendirici Seçmenin Yolları Nelerdir? Cilt yapılarının özellikleri farklıdır. Bunlar kuru, yağlı, normal ve karma ciltler olarak sınıflandırılır. Nemlendiriciler ise bu cilt tiplerine uygun olarak üretilirler. Doğru nemlendiriciyi seçmek, cildimizin daha sağlıklı bir görünüm kazanmasını sağlar. Peki, doğru nemlendirici nasıl seçilir?

Doğru Nemlendirici Seçmenin Yolları Nelerdir
Doğru Nemlendirici Seçmenin Yolları Nelerdir

1-Cilt Tipi

Her şeyden önce, nemlendirici seçerken cilt tipinizi dikkate almanız çok önemlidir. Doğru nemlendiriciyi seçmek için, cildinizin yağlı, kuru, normal veya karma cilt tiplerinden hangisine dâhil olduğunu öğrenmelisiniz. Makyaj malzemeleri satan mağazalarda cilt tipi uygulamalarına katılarak cilt tipinizi belirleyebilirsiniz.

2-Nemlendiricinin Özelliği

Nemlendiriciler farklı özelliklerde üretilir. Bunlar yağsız ve yağlı nemlendiriciler olmak üzere iki farklı şekilde üretilir. Kuru bir cildiniz varsa nemlendiriciniz yağlı bir nemlendirici olmalıdır. Eğer yağlı bir cildiniz varsa cildiniz için su bazlı, yağsız bir nemlendirici seçmelisiniz.

3-Güneş Koruyucu

Cilt için her gün güneş kremi kullanmak gereklidir. Günlük güneş kremi kullanmak yerine, güneş koruyuculu bir nemlendirici tercih edebilirsiniz. Özellikle cildinizde lekeler varsa ve cildiniz kuruysa, SPF oranı en az 15 olan güneş koruyuculu bir nemlendirici kullanabilirsiniz.

4-Ürün Etiketlerine Dikkat Edin

Nemlendirici seçerken, nemlendiricilerin etiketlerini okumaya özen gösterin. Bazı nemlendiricilerde bulunan maddelere alerjiniz olabilir. Bu ise cildinize zarar verir. Bazı nemlendiricilerin içeriğinde cilt üzerinde olumsuz etkilere sebep olabilen katkı maddeleri bulunur. Nemlendirici seçerken alerji testinden geçmiş ürünleri tercih etmeniz, satın aldığınız nemlendiricinin cildinize zarar vermesini önler. Nemlendiricilerin etiketlerinde son kullanma tarihlerine de dikkat etmeniz çok önemlidir. Son kullanma tarihi geçmiş nemlendiriciler, ciltte kızarıklıklara, kaşıntıya ve sivilcelenmeye neden olabilmektedir.

5-Nemlendiricinin Kokusu

Nemlendiricilerin her biri farklı kokulara sahiptir. Ancak günümüzde alerjisi olan kişiler için parfümsüz ve kokusuz nemlendiriciler de üretilmektedir. Nemlendirici seçerken kokusunun size hoş gelmesi de çok önemlidir. Bunun için nemlendirici satın almadan önce, kozmetik dükkânında deneyerek alabilirsiniz. Bazı ciltlerde, parfümlü nemlendirici kullanmak çeşitli sorunlara yol açabilir. Özellikle akneli ve sivilceli bir cildiniz varsa, kokusu olmayan bir nemlendirici tercih etmelisiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu