Teknoloji

Dünyanın En İyi Programlama Dilleri Belli Oldu!

Dünyanın En İyi Programlama Dilleri Belli Oldu! Tiobe tarafından yapılan araştırma sonucunda 2022 yılının en popüler programlama dilleri açıklandı. İşte en iyi programlama dilleri…

Dünyanın En İyi Programlama Dilleri Belli Oldu! Programlama dünyasına girmek isteyenler için en büyük problem karar vermek nereden başlamak ve hangi dili seçmek olur. Bizde sizlere dünya genelinde en çok kullanılan programlama dillerini araştırdık ve kısaca açıkladık. İsterseniz lafı uzatmadan programlama dillerine geçelim.

Python Geçen Sene Olduğu Gibi Bu Yılda Zirvede

Son yılların en popüler programlama dillerinden biri olan Python, 2022 yılında da kullanım olarak yükselişini sürdürdü. Özellikle yapay zeka, makine öğrenimi ve robotik gibi gelecek vaat eden teknolojilerde kullanılan bir dil olması, hayran kitlesini ciddi oranda arttırdı.

Analistler tarafından yapılan TIOBE Software taramasına göre, Python yüzde 16,36 ile ilk sıradaki yerini koruyor.

Dünyanın En İyi Programlama Dilleri Belli Oldu!
Dünyanın En İyi Programlama Dilleri Belli Oldu!

C İkinci Sırada Yer Alıyor

En popüler programlama dillerinden biri olarak bilinen C, TIOBE Software taramasına göre yüzde 16,26 ile ikinci sırada yer alıyor.

C dilinin, Microsoft, Oracle ve Apple gibi büyük teknoloji şirketlerinin benimsemesi nedeniyle halen çok popüler ve günümüzde de oldukça fazla kullanılıyor. Özellikle gömülü sistemler ve işletim sistemleri için çok uygun olan C, aslında temel programlama dillerinin evrensel bir dilidir.

Üçüncü Sırada C++

C++, Bjarne Stroustrup tarafından 1980 yılında geliştirilen bir programlama dilidir. C++, C dilinin bir genişletilmiş sürümü olarak tanımlanabilir, ancak aynı zamanda nesne yönelimli programlama (OOP) özelliklerini de içerir. Bu, kullanıcıların daha güçlü ve esnek programlar yazmasına olanak tanır. C++, gömülü sistemler, yazılım geliştirme, oyun geliştirme, grafik ve görüntü işleme gibi birçok farklı alanda kullanılmaktadır. C++ ayrıca Microsoft Windows, Linux, Mac OS X ve UNIX gibi çeşitli işletim sistemlerinde çalışabilmektedir.

İşte listenin diğer programlama dilleri şunlar;

TIOBE Software, programlama dillerinin popülerliğini sıralamak için 10 yıldır çalışıyor. Analistler, Bing, Yahoo!, Google, Amazon, Baidu, Wikipedia ve Youtube’dan gelen arama sorgularının verilerini inceleyerek popülerlik endeksini hesaplıyor. Dünya çapındaki profesyonellerin sayısı ve mevcut eğitim kurslarının varlığı da dikkate alınarak, endeks her ay güncelleniyor

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu