Gebelik

Hamilelik Döneminde Kilo Alımı ve Egzersiz Yapmak!

Hamilelik Döneminde Kilo Alımı ve Egzersiz Yapmak! Hamile kalındığından itibaren kilo alımı telaş konusu olabilir. Fakat bu gayet normaldir. Bebek büyüdükçe kilo artışı bebeğe besin sağlar. Bir kısmı da bebek doğduktan sonra bebeği emzirmek için saklanır. Kilo alımı konusunda stres yapılmamalıdır.

Hamilelik Döneminde Kilo Alımı ve Egzersiz Yapmak! Hamile kalındığında eğer kilonuz fazlaysa daha az kilo almaya , zayıfsanız daha fazla kilo almanız normaldir. Kilo kontrolünüzü ve ne kadar kilo almanız konusunu doktorunuz ile konuşmalısınız. Kilo alımı konusu stres haline getirilmemelidir. Bunun yerine sağlıklı ve dengeli beslenmeye odaklanmalı , çeşitli besinler almaya özen göstermelisiniz. Yapılacak diyetler ve tek tip beslenme tarzı sizi ve bebeğe büyük oranda zarar verecektir. Bu tarz davranışlardan olabildiğince kaçınılmalıdır.

Hamilelikte Egzersiz Yapmak

Hamile kalındığından itibaren sağlıklı ve dengeli beslenmek kadar egzersiz yapmakta önemlidir. Anne sağlığı ve stres yönetimine oldukça katkısı vardır. Ayrıca bebek için de oldukça önemlidir. Çok sayıda yapılan araştırma anne karnında spor yapmanın bebeğe zarar vermediğini hatta olumlu yönde etkilediğini spor yapmanın doğumdan sonra da bebek gelişiminde olumlu olarak etkiler bıraktığını izlemişlerdir. Yürüyüş yapmak ve yüzmek yapılabilecek egzersizlerin en idealidir. Ve oldukça güvenlidir.

Hamilelik Döneminde Kilo Alımı ve Egzersiz Yapmak!
Hamilelik Döneminde Kilo Alımı ve Egzersiz Yapmak!

Sağlığınızı tehlikeye atacak sporlardan bu süreçte kaçının. Eğer daha önce spor yapan biri değilseniz ilk olarak yavaş yavaş ve en basit haliyle başlayın. Zamanla vücudunuz alıştıkça size iyi geleni bulacaksınız ve belli bir rutine dönüştüreceksiniz. Bunun için kendinize süre tanıyın. Ayrıca sadece hamilelere özel spor ve derslerinde olduğunu bilin. Bu süreci diğer kişilerle ilerletmek isterseniz bu tarz aktivitelere katılabilir ve ders alabilirsiniz. Bu süreçte su tüketimi çok önemlidir. Mutlaka gün içinde yeterli miktarda su içtiğinize emin olun. Süreci mutlaka doktor eşliğinde ilerletin. Bu süreçte çok sıcak su ile duş almak ciddi sorunlara yol açabilir. Kan basıncını düşürerek bebeğin oksijensiz kalmasına ve besin maddelerinden yeterince faydalanamamasına yol açar. Bu süreçte mümkün olduğunca duş alırken suyun aşırı sıcak olmamasına özen gösterilmelidir. Bu hem anne adayı için hem de bebek için oldukça dikkat edilmesi gereken bir konudur.

Hamilelik Döneminde Squat Yapmak

Hamilelik döneminde kalça, karın ve pelvik kaslarının gelişmesi açısında squat yapmak oldukça iyi bir egzersizdir. Doğru ve uygun şekilde yapıldığında hiçbir sorun olmamaktadır. Aksine doğumda da büyük kolaylık sağlamaktadır.

Hamilelik Döneminde Beslenme

Bu süreçte beslenmeye oldukça önem verilmelidir. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye özen göstermeli besin değeri düşük olan gıda ve abur cuburlardan uzak durulmalıdır. Protein , kepekli tahıllar, günde beş ya da altı porsiyon sebze ve meyve, vitamin takviyeleri, süt ürünleri ve yüksek kalsiyumlu besinlerin alımına özen gösterilmelidir. Alkol, aşırı kafein, çiğ et, çiğ deniz ürünleri, pişmemiş işlenmiş et ürünleri, pastörize edilmemiş süt gibi gıdalardan uzak durulmalıdır.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu