Gebelik

Hamilelikte Aşerme Nedir, Ne Zaman Başlar?

Hamilelikte Aşerme Nedir, Ne Zaman Başlar? Her anne adayı için özel olan dönemlerden birisi de hamilelikte yaşanan aşermelerdir. Hem bebeğinizi kucağınıza alacağınız günün heyecanını yaşarken, diğer yandan ise hamileliğin neden olduğu bazı tatlı telaşlarla ve aşerme ile ilgilenmek zorunda kalabilirsiniz.

Hamilelikte Aşerme Nedir, Ne Zaman Başlar? Her ne kadar zorlu bir süreç gibi görünse de, eşinizin ve ailenizin desteğini aldığınızda hoş deneyimleri yaşayabileceğiniz bir süreci kapsamaktadır. Herhangi bir yiyeceği duyduğunuzda ya da gördüğünüzde aşırı tatma isteği duymanız aşerme olarak nitelendirilecektir.

Hamilelikte Aşerme Nedir, Ne Zaman Başlar?

Adını duyduğunuz anda özlem duyacağınız ve hemen tadına bakmak isteyeceğiniz acı, tatlı, ekşi veya tuzlu yiyecek çeşitlerine aşerebilirsiniz. Halk arasında sıklıkla kullanılan bu tabir her hamile için geçerli olmayabilir. Hormonal değişikliklerden olduğuna dair bilimsel çalışmalar yapıldığını belirtebiliriz. Dengeli ve yeterli beslenmediğiniz durumlarda ise tam tersine isteksizlik duyabilirsiniz.

Hamilelikte Aşerme Nedir, Ne Zaman Başlar
Hamilelikte Aşerme Nedir, Ne Zaman Başlar

Hamilelikte Aşermenin Nedeni Nedir?

Bu durumlarla karşılaşmanız halinde ise demir eksikliği gibi durumların var olup olmadığına yanıt arayabilirsiniz. Uzman doktorunuzdan randevu alarak bazı tahlil ve testleri yaptırabilirsiniz. Bu hissi yaklaşık 6. haftadan itibaren hissedebilirsiniz. 16. haftaya kadar çıkabilen aşerme hissinin, bu süreçten sonra sona ereceğini belirtmekteyiz. 4. aydan itibaren sona erecek olan aşerme, bazı anne adaylarındaki hormonal değişikliklerin etkisiyle daha uzun süre devam edebilir.

Hamilelikte Aşerme Hangi Besinlere Yöneliktir?

Hamilelikte tatlıya, tuzluya, ekşiye veya baskın tatlara sahip olan yiyeceklere karşı aşırı istek duyabilirsiniz. Normal yaşantınızda hiç tüketmediğiniz bir besine yönelmeniz dahi söz konusu olacaktır. Erik, kiraz, çilek, şeftali, dondurma veya kahve gibi çeşitli yiyecek ve içeceklere karşı bu hissi yaşamanız mümkün olacaktır. Bu süreçte uzman bir doktorun tavsiyesini almanız ve zararlı olabilecek maddelerden uzak durmanız gerekecektir.

Hamilelikte Aşerme İle Baş Edilir Mi?

Aşeren kadınların hamilelik boyunca alacakları kilolarını da hesap etmeleri ve aşırıya kaçmamaları gerekmektedir. Şeker içeren veya karbonhidrat bakımından zengin olan yiyeceklerin sınırlı olarak tüketilmesi gerekmektedir. Bu konuda kendinize sınır koyamadığınızı düşünüyorsanız, doktorunuzun desteğini alarak baş edebilirsiniz. Vitamin veya mineral eksikliğinden kaynaklanabilecek olan sorunlara karşı erken süreçte çözüm bulabilirsiniz. Toprak yemek ya da demir yalamak gibi isteklerin olması durumunda uzman doktorunuza başvurmadan herhangi bir adım atmamanız önerilecektir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu