Finans

İcra Borcu Olanlara Önemli Bilgi!

İcra Borcu Olanlara Önemli Bilgi! İcra borcu olanların ve borçlarını ödemekte zorlananların bilmesi gereken önemli bir nokta var. Bu nokta, borçlunun farkında olsun veya olmasın adına açılmış olan bankalara, alacaklı tarafından hesaplara bloke konulması için tebligat göndermesi konusu çok önemli bir konudur.

İcra Borcu Olanlara Önemli Bilgi! Birçok kişi bir banka hesabı açmış ve bu hesabı açtığını yıllar sonra unutmuş olabilir. Ancak e-devlet üzerinden hangi bankalarda aktif olarak hesabınızın bulunduğunu kolayca sorgulayabilirsiniz. Bu bankaların hepsine icra borcunuz varsa tebligat gitmekte ve bunun masrafı da borçluya yüklenmektedir. Bu açıdan kullanılmayan hesapların kapatılması, bu tebligat masraflarının yükünün azalmasına yardımcı olacaktır.

İcra Borcu Olanlara Önemli Bilgi!
İcra Borcu Olanlara Önemli Bilgi!

E-devlette Banka Hesap Sorgulama

E-devlet üzerinden giriş yaparak, mevduat katılım fonu hesabı bulunan banka sorgulama cümlesini arama kısmına yazarsanız, hangi bankalarda aktif hesabınızın olduğunu kolayca görebilirsiniz. Daha sonra icra borcunuz yüzünden masrafa girmemek için, bu bankalardaki hesaplarınızı kapatmak için bir dilekçe yazabilir ve bankaya elden teslim edebilirsiniz. Sizden kimlik bilgisi ve dilekçe istenecektir. Dilekçeyi nasıl yazacağınızı bilmiyorsanız aşağıdaki örneği kullanabilirsiniz.

……..BANKASI A.Ş.

……ŞUBESİ MÜDÜRLÜĞÜNE

…..Bankası ……şubesinden açtırmış olduğum …….numaralı banka hesabımın kapatılmasını talep etmekteyim. Bu hususta gereğinin yapılmasını arz ederim.

Adres 09/.05./2022

……………………………….. isim soy isim

……………… ………… İmza

Banka Hesabını Kapattığınızda Ne Olur?

İcradaki dosyanız, alacaklı tarafından banka hesaplarınızın, size ait olan mal varlıklarının araştırılmasına konu olmaktadır. Bankalara gönderilen tebligatlar da belli bir masrafa yol açmakta ve bu masraflar borç hanenize yazılmaktadır. Birçok kimse, kendi adına banka hesaplarının kaç adet olduğunu bilmeyebilir. Bunu öğrenmenin en iyi yolu e-devlet üzerinden aktif sorgulama yapmaktır. Ardından da kullanılmayan hesapların kapatılmasını sağlamak, borç yükünüzü bu açıdan hafifletecektir. Söz gelimi 10 bankada hesabınız aktif olarak varsa ve siz bunlardan sadece birini kullanıyorsanız geri kalan 9 bankaya gidecek olan tebligatların ücretini boşuna ödemekten kurtulmuş olacaksınız. Çünkü bu bankalara giden her bir tebligat ayrı ayrı ücretlendirilmekte ve borçlu adına yüklenmektedir. Bu bakımdan İcra borcu olanların ve borçlarını ödemekte zorlananların bilmesi gereken önemli bir nokta olduğunu düşünüyoruz.

 

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu