Sağlık

Karaciğerde Nash Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğerde Nash Nedir, Belirtileri ve Tedavisi! Karaciğerin yağlanması sonucu iltihaplanma meydana gelerek nash oluşmaktadır. Alkol kullanımıyla hiç alakasız olarak ortaya çıkmaktadır.

Karaciğerde Nash Nedir, Belirtileri ve Tedavisi! İleriki yıllarda risk taşıyan hastalıklar olarak söylenmektedir. Bu hastalıkla ilgili olarak farkındalık oluşturmak gerekir. Öyleyse karaciğerde nash nedir? Nash hastalığının belirtileri nelerdir?

Karaciğerde Nash Nedir?

Karaciğerde meydana gelen yağlanmadan dolayı karaciğerde iltihaba neden olan karaciğer hastalığının adıdır. Bu hastalığın nedeni hala bulunamamıştır. Hareketsiz yaşam, şekerli yiyecekler ve yağlı beslenme olarak bilinmektedir. Nash hastalığı çok sinsi bir hastalık olarak karşımıza çıkmakta ve ileriki günlerde belirti vermeden ilerleme yapmaktadır. İleride bu hastalığı olan kişilerin siroza yakalanma riskinin çok olacağı söylenmektedir. Bu hastalığın belirtisi kendini fazla göstermemektedir.

Karaciğerde Nash Nedir, Belirtileri ve Tedavisi
Karaciğerde Nash Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Nash Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Nash çok sinsi bir hastalık olarak bilinmekte ve ileri evrede siroz ortaya çıkana kadar belirtiler göstermez. Genel olarak halsizlik, kendini iyi hissetmeme, karnın sağ üst kısmında dolgunluk, huzursuzluk ve hafif bir ağrı meydana gelir. Çok belirti vermediği için önemsenmemektedir. Siroz hastalığının nedeni sirozdur. Her 5 karaciğer yağlanmasının bir tanesi Nash olur. Belirti vermemesinden dolayı basit yağlanma olarak bilinir. Bir kişide şişmanlık veya şeker hastalığı gibi sorununuz varsa, karaciğer kan testi sonucuna göre AST veya ALT yüksek çıkmış ise NASH olma ihtimali oldukça yüksektir. Diyabet hastalığı olan kişilerin yarısı karaciğer yağlanması riskini taşır. Karaciğer kan testi normal olanlarda dahi NASH olma ihtimali yüksektir. Metabolik sendromlar kendi başlarına hastalık sayılmaz. Diyabet, obezite, kolesterolün yüksek oluşu ve yüksek tansiyon gibi birkaçı bir arada olursa buna metabolik sendrom adı verilir.

Nash Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Nash hastalığı olan kişiler kendi yemeklerini yapabilirler. Hazır gıdaların çoğu şeker içerir. Yağ alımının az olması Nash hastalığı için önem arz eder. Balık ile etin ızgarası önerilir. Doymamış yağ oranı fazla olan zeytinyağı ve keten yağı kullanımı önerilir. Dengeli beslenmeli, porsiyonları kontrol etmeli. Vücuda su alımını asla ihmal edilmemeli. Şeker ve tatlandırıcılardan kaçınılmalıdır. Egzersiz yapılmalı. İdeal olan kiloda kalmak gerekir. Tıp Nash hastalığının tedavisinde kullanılacak ilaçların araştırmasında büyük aşamalar kaydetti. Nash hastaları için gelecek yıllarda tedavilerinin geliştirilmesi aşamasında umut vermektedirler. Nash hastalığı olan kişilerin dikkat edecekleri hususlar şunlardır:

  • Yağ alımını azaltın
  • Kendi yemeğinizi kendiniz yapın
  • Porsiyon kontrolde tutulmalı
  • Bol su içilmelidir
  • Bolca egzersiz yapın

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu