Gebelik

Lohusalık Döneminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Lohusalık Döneminde Nelere Dikkat Edilmelidir? Doğum öncesinde ve esnasında olduğu kadar, sonrasında da dikkat etmeniz gereken bazı dönemler bulunmaktadır. Lohusalık olarak adlandırılan ve doğum sonrasındaki 6 haftalık dönemi içerisine alan bu süreci enfeksiyon olmadan atlatabilmeniz son derece önemli olacaktır.

Lohusalık Döneminde Nelere Dikkat Edilmelidir? Gebelikte oluşan değişikliklerin ardından vücudunuzun kendine gelebilmesi ve normale dönmeniz için tamamlamanız gereken bir süreçtir. Annelerin bu dönemde terleme ve akıntı şikayetlerini yaşaması gayet normal olacaktır. Gebelik esnasında vücutta toplanmış olan sıvının bu süreçte atılması beklenmektedir. Bu nedenle de gereksiz kilo alımlarından uzaklaşabilmek için bol miktarda su tüketmeniz gerekecektir. Hasta olmayacağınız şekilde sıcaklığı ayarlayacağınız ortamda hava akımının olmamasına dikkat etmelisiniz. Vücudunuzun serinlemesi için duş alabilir ve akıntıya karşı pedinizi sık sık değiştirebilirsiniz.

Lohusalık Döneminde Nelere Dikkat Edilmelidir
Lohusalık Döneminde Nelere Dikkat Edilmelidir

Hamilelikten Sonra Yaraların Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Sezaryen yöntemiyle doğum yapan ve dikişleri bulunan annelerin, şişliğe ve hassasiyetlere karşı tedbirli olmaları gerekmektedir. Bu şikayetler sonlanana dek uzun süre oturmanız tavsiye edilmeyecektir. Yaraların bakımında ise antiseptik ve steril su kullanımı tavsiye edilecektir. Dikişlerinizin bulunduğu bölgenin kuru tutulması amacıyla peçete veya saç kurutma makinesinden yardım alabilirsiniz. Bu dikişlere dokunmamanız gerektiğini de belirtebiliriz. Yara üzerinde meydana gelebilecek akıntı durumlarında ise hemen uzman bir doktora başvurmanız tavsiye edilecektir. Ayrıca ateş seviyesinin 38’in üzerine çıkması halinde de yine beklemeden doktorunuzla iletişime geçmeniz gerekmektedir. Size önerilecek tedavi yöntemleri ile kısa sürede çözüm elde edebileceğinizi vurgulayabiliriz.

Hamilelikten Sonra Ne Sıklıkla Banyo Yapılabilir?

Lohusalık döneminde sık sık terleyecek olan annelerin duş almasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Ancak küvette banyo yapabilmenizin lohusalık döneminin bitiminde mümkün olacağını belirtebiliriz. Enfeksiyon riskine neden olabilecek faktörlerden uzak durmanız gerekmektedir. Bu nedenle de emzirme sürecinde saçınızın ilk yıkama suyundan bulaşabilecek enfeksiyona karşı göğüs uçlarınıza değdirmemelisiniz. Saçınızdan akacak olan bu ilk suyun kirli olması ihtimalini göz önünde bulundurmalı ve arkaya ya da öne doğru eğilerek yıkamaya özen göstermelisiniz. Duş esnasında sezaryen yarasının alt ve üst kısımlarına dokunmamalı ve yaklaşık 6 haftalık süreçte son derece dikkatli olmalısınız. Bu sayede banyo suyunun yaranın üzerinden akıp gittiğini ve herhangi bir soruna yol açmayacağını görebileceksiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu