Diyet

Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler Nelerdir?

Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler Nelerdir? Kilo vermek isteyenler metabolizmayı hızlandıran yiyecekler hakkında bilgi almak istiyor. Peki, hangi yiyecekler metabolizmayı hızlandırır? İşte o yiyecekler..

Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler Nelerdir? Fazla kilolardan kurtulmak için aç kalmak yerine metabolizmayı hızlandırın besinler tüketmek oldukça etkili olacaktır. Peki kilo vermede etkili, metabolizmayı hızlandıran besinler nelerdir?

Yüksek Proteinli Gıdalar

Balık, et, yumurta ve süt ürünleri gibi protein bakımından yoğun olan gıdalar metabolizmayı hızlandırmaktadır. Yapılan çok sayıda araştırma gösteriyor ki, protein bakımından zengin olan gıdaların tüketilmesi, vücutta termal etki yaratıyor. Çünkü bu gıdaları sindirmek için daha fazla kalori harcamak gerekiyor.

Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler Nelerdir
Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler Nelerdir

Deniz Ürünleri ve Fındık

Kabuklu deniz ürünleri ve ceviz gibi selenyum ve çinko açısından yoğun olan gıdalar metabolizma üzerinde harikalar yaratabilir. Bu besinler aynı zamanda tiroid bezinin düzgün çalışmasına da katkıda bulunur.

Kahve

Metabolizmayı hızlandıran yiyecekler listesinde kahve de var. Bunun en büyük nedeni de kahvenin yapısında bulunan kafeindir. Günde üç fincan kadar kahve tüketmek, metabolizmayı hızlandırmanın kolay bir yolu olarak görülüyor.

Mercimek ve Nohut

Baklagiller metabolizmayı hızlandırma konusunda oldukça başarılır. Hatta hızlı kilo vermek isteyenler için bu tarz besinler özellikle de önerilmektedir. Bu gıdalarda yer alan yüksek protein içeriği, vücudun onları sindirmek için daha fazla kalori harcamasını sağlamaktadır.

Çay

Kahveye ek olarak çay da metabolizma hızlandırıcı etki yaratmaktadır. Yapısındaki kateşinler nedeniyle özellikle yeşil çay bu hususta fayda sağlamaktadır. Bu içeceği düzenli olarak tüketmek, kilo verme sürecinde destek olmaktadır.

Biber

Metabolizmayı hızlandıran yiyecekler listesinde biber de var. Biber tokluk hissi sağlamasıyla da dikkat çeken bir gıdadır. Tüketimden sonra vücut ısısını artırır ve bazal metabolizmayı yüzde 25’e kadar yükseltir. Etkisi ise dört saat kadar devam etmektedir.

Zencefil

Metabolizmayı çalıştıran besinlerden biri de zencefil olmaktadır. Örneğin toz zencefili suya karıştırarak tükettiğinizde normal suya göre 43 kalori daha fazla harcarsınız. Aynı zamanda bu besin açlığı azaltır ve tokluk hissine yardımcı olur.

Çikolata

Bilinenin aksine çikolata da metabolizmayı hızlandırmaktadır. Kakao içeren çikolata, vücudun enerji için depolanmış olan yağları kullanmasını sağlar. Ancak bitter çikolata tüketmek bu aşamada daha faydalı olmaktadır.

Elma Sirkesi

Kilo kaybını destekleyen önemli gıdalardan biri de şüphesiz ki elma sirkesidir. Ek olarak kan şekeri seviyesini düzenler ve yağ depolanmasını azaltır.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu