Sağlık

Yorgunluğa Savaş Açan 10 Gıda Hangileridir?

Yorgunluğa Savaş Açan 10 Gıda Hangileridir? Gün içinde “çok yoruluyorum, bitkin hissediyorum” diyor musunuz? Bu yorgunluk hissinden enerji eksiklikler kurtulmak için şekerli ve kafeinli gıdalara dönmek gibi bir yönelme yapmayın.

Yorgunluğa Savaş Açan 10 Gıda Hangileridir? Halsizliği hızla gideren bu yiyecek ve içecekler aynı şekilde geri düşürebilir. Peki bu besinler neler mi? İşte cevabı yazımızda..

1.Muz

Yorgunluğu gideren meyvedir. karbonhidrat, protein açısından zengin olan muz sağlıklı, enerjik bir meyvedir. Hem fiziksel hem de zihinsel yorgunlukla mücadele ediyor enerji depolarını dolduran ve kas onarımına hızlandıran hem öncesi hem sonrası için ideal bir yiyecektir.

2.Kakao

Ete kıyasla yüksek miktarda bitkisel açıdan da zengin bir kaynaktır. Stresi azaltır, yorgunluğu alır. Enerji veren gıda deyince akla gelen en önemli kaynak olan kakao yoğurdun içine de eklenebilir.

3.Yoğurt

Yorgunluğu önleyen gıdalar arasındaki yoğurdu tüketmek için pek çok neden vardır. Bunlardan bazıları protein, kalsiyum, ve magnezyum gibi en önemli kaynaklarıdır. Tabii ki de pratik ve lezzetli bir gıdadır. Sabahın erken saatlerinde Kendinizi enerjik hissetmek için yorgunluğu atmak için yoğurt tüketebilirsiniz.

Yorgunluğa Savaş Açan 10 Gıda Hangileridir
Yorgunluğa Savaş Açan 10 Gıda Hangileridir

4.Karalahana

Faydaları saymakla bitmiyor karalahana vitamin bakımından çok zengin bir sebzedir. Ayrıca içerisindeki demir vücudun enerji kaynağını destekliyor bitkinlik hissini yok ediyor karalahanadaki anti kanser hangi kanser içerikler tümörlü hücrelerin beslenip büyümesini de engellediği için doktorlar düzenli olarak karalahana yememizi çok önemli olduğunu söylüyor ancak hayatın ne göstereceğini bilemeyiz her ihtimali düşünerek kansere karşı önlem almak gerekiyor.

5.Somon

Beyin çok önemli bir gıda olan somon, içeriğindeki zengin omega-3 yağ asitlerinin yardımıyla yorgunluk hissi tamamen kaybolur. Unutmayın ki pek çok kişi omega-3 eksikliği nedeniyle halsizlik, depresyon ve kalp-damar hastalıkları ile mücadele eder.

6.Fıstık Ezmesi

Protein, ve sağlıklı yağlar bakımından oldukça fıstık ezmesi bol kalorisi neden ile korkutan bir gıda olsa da abartmadığınız sürece tüketebilirsiniz. Çünkü içindeki E vitamini ve magnezyum, fıstık ezmesini yorgunluğu önleyen gıdalar listesi ne istiyor.

7.Yulaf Ezmesi

Protein, B vitaminleri kalsiyum ve Demir açısından zengin olan yulaf ezmesi, gereken enerjiden fazlasını sağlayarak yorgun hissetmenize önlüyor. Sabah veya öğleden önce tüketerek yeni güne enerjik başlayabilirsiniz.

8.Yumurta

Protein şeklinde tanımlanan yumurta E ve B2 vitamini açısından da olduğu için bitkinliği üstüne enerjiye çeviriyor. Bu nedenle yumurta özellik ve fitness yapanların diyetinde önemli bir yere sahip.

9.Elma

Sağlık açısından zengin olan elma insani sabahları dinç tutar. Bu nedenle elmayı rahatça listenize ekleyebilirsiniz.

10.Badem

Atıştırmalık dünyasının kahramanlarından biri olan badem protein, E ve B vitaminlerinin önemli kaynaklarından biri olduğu için yorgunlukla da baş edebiliyor.

 

 

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu