Dekorasyon

Minimalist Dekorasyonun İncelikleri Nelerdir?

Minimalist Dekorasyonun İncelikleri Nelerdir? Kısaca ekonomik bir yaşam stili olarak ifade edilebilecek olan Minimalizm, dekorasyon dünyasına da damga vurmuş bir akımdır.

Minimalist Dekorasyonun İncelikleri Nelerdir? Minimalist dekorasyon, sadeliğin ön planda tutulduğu bir tarzdır. Yaşam alanlarında öncelikle dolaşımı düzenlemeyi, kişilerin en az eşya içinde rahatklıkla hareket etmelerini sağlamayı hedefler.

Minimalist Tasarımlarda Nelere Dikkat Edilmeli

Minimalizm, yalnızca eşya kalabalığını reddetmek değildir. Bu stilin en önemli özelliği, mekanda insanların hareketlerine yön veren bir tasarımın gerçekleştirilmiş olmasıdır. Bu sebeple oturma koltuklarının yeri, televizyon sehpası ile koltuklar arasındaki mesafe, koltuklarla orta sehpa arasındaki genişlik minimalizmde daha da önem kazanmaktadır. Dar mekanda dahi yeterince geniş alan bu stilin en önemli özelliğidir.

Minimalist Dekorasyonun İncelikleri Nelerdir
Minimalist Dekorasyonun İncelikleri Nelerdir

Minimalist Dekorasyonun Püf Noktaları

  • Dar alanlarda az eşya ve açık renk tasarımlar ağırlıklıdır.
  • Geniş odalar çok eşya ile doldurulmaktansa; oturma bölümü, okuma alanı gibi bölümlendirilerek kullanılır.
  • Aydınlatmada öncelikle doğal ışıktan olduğunca faydalanma amaçlanır. Zeminden aydınlatmalarla asma tavanlar minimalist tarzın olmazsa olmazları arasındadır.
  • Minimalizm sadeliği ön planda tutarken şık dekorlardan da taviz vermez. Bu nedenle minimalist stilin az ve ince tasarımlı dekorlarında renk kullanımına önem verilmektedir.

Minimalist Dekorasyonda Mobilya Seçimi Nasıl Olmalıdır

Minimalist stil ev dekoru yapmak için mobilyalar uygun seçilmelidir. Mobilyaların genellikle ince tasarımlı ve küçük formlu olması beklenir. Ayrıca köşe koltukları da bu stilde önemli bir mobilyadır. Orta sehpalar, daha çok cam yüzeyli ve küçük seçilmelidir. Halılarda çok ince detaylar, iri desenler yerine sade desenler, tek renkli modeller kullanılmalıdır.

Minimalizm ile dizayn edilen dekorda perdeler için en iyi alternatif stor modellerdir. Ayrıca mekanın uygun olması durumunda perde kullanılmayan dekorlar da rahatlıkla tercih edilebilir. Süs ürünleri ile objeler de küçük olmalı, bitkiler kaktüs, sukulent gibi özel tasarımlardan seçilmelidir.

Geometrik Şekiller Minimalist Stilde Yeniden Yorumlanıyor

Minimalist dekorasyon geometrik şekillerin ön planda olduğu bir tarzdır. Halılarda ince geometrik desenler, açık renk ve sade dekorları hareketlendirir. Açık renkli oldukça sade bir minimal odaya, geometrik desen dokumalı bir puf farklı bir hava katacaktır. Duvar galerilerinde de küçük ve geometrik formlu dekor eşyaları sstilinizi rahatlıkla tamamlar.

Minimalist Dekorda Doğal Ürün Kullanımı

Minimalist dekorasyon doğallığı kullanılan egzotik eski veya doğal ürünlerle de sağlar. Sade oda dizaynlarına eklenecek yöresel yastıklar, balmumundan üretilmiş doğal mumlar, keten tekstil ürünleri mekanda minimalizm vurgusu yapar. Yöresel ürünlerden alınmış küçük dekor eşyaları ile oluşturulacak bir galeri de abartıya kaçılmadığı taktirde doğallık vurgusu yaparak minimal tarzı tamamlar.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu