Moda

Modanın Kelime Anlamı Nedir ve Moda Bir İhtiyaç Mıdır?

Modanın Kelime Anlamı Nedir ve Moda Bir İhtiyaç Mıdır? Moda farklı olma dürtüsünden ortaya çıktığı için ihtiyaç olarak görülmemelidir. Uyumak, ısınmak, beslenmek için modaya ihtiyaç duyulmaz.

Modanın Kelime Anlamı Nedir ve Moda Bir İhtiyaç Mıdır? İhtiyaçlarınızı karşılayan asıl unsurlar moda kavramıyla ilişkilendirilmemelidir. Farklı olma ihtiyacı hisseden insanlar, kendi özgün kişiliğini ve tarzını yansıtan giyim aksesuarı ve eşyalara yönelmesi doğaldır. Moda ihtiyaç olarak değil farklı sıra dışı, stil olma isteğinden tercih edilir.

Modanın Kelime Anlamı Nedir ve Moda Bir İhtiyaç Mıdır
Modanın Kelime Anlamı Nedir ve Moda Bir İhtiyaç Mıdır

Modanın Kelime Anlamı Nedir?

Moda kelimesi Latince’de “hemen şimdi” anlamına gelerek moda kelimesinden türetilmiştir. İtalyanca’ da süsleme özentisi olarak ifade edilir. Yaşama giren geçici yenilik, değişiklik gereksinimi olarak ta ifade edilir. Eski Roma ve Orta Çağda meydana gelen ekonomik ve sosyal değişimler kıyafet tasarımlarındaki moda akımlarının değişmesini sağlar. Orta Asya Uzakdoğu giyim tarzlarından etkilenen Türkler’in 11. yüzyıl Orta Doğu tarihsel gelişmeleri moda üzerinde yüksek etkilidir. 1960’ların başında ise resmi giyinme modası başlatılarak toplumun genelinde yeni, popüler bir moda anlayışı sergilenmiştir. Unisex, Pierre Cardin gibi pek çok genç tasarımcı 1960’lı yıllardan bu yana streç, tunik ve tişört modelleri üretmeye devam etmektedir.

Modanın Kısa Tarihçesi

Moda tarihi 20. yüzyılın başında küresel kapitalizmin uluslararası konjonktürde gelişim göstermesi ile ivme kazanır. Fabrika sisteminin artması, teknolojik gelişmeler mağazaları yaygınlaştırarak bütçenize uygun cazip indirimli, fiyat seçenekleri ile ürünler ortaya çıkarmıştır. Siyasal, sosyal ve ekonomik nedenler moda endüstrisinin kısa sürede doğmasına olanak sağlamıştır. Farklı gereksinim veya süslenme özentisiyle toplum yaşamına giren teknoloji, en yeni tasarım ürünler toplumsal beğeni kazanarak zamanla aşırı düşkünlüğe yol açmıştır.

Dünyanın Moda Başkenti Merkezleri Hangileridir?

Dünyanın moda başkenti olarak bilinen önemli kentleri şunlardır: Paris, Londra, Milano, New York, Berlin, Dubai, Miami, Hong Kong, Tokyo, Sao Paulo, Roma, Sidney, Viyana, Barcelona.

Gelişen teknoloji ile birlikte moda sektöründe de önemli atılımlar yapılarak birbirinden trend, stil giyim, aksesuar ve dekorasyon ürünleri ön plana çıkmıştır. Aygıtları şarj eden güneş panelleri ile tasarlanan kıyafetler dış çevre koşullarına göre özel olarak üretilmiştir Farklı renk ve desen kalitesine göre tasarlanan, kullanıcı konforunu düşünen modern, dikkat çekici ,özel tasarım ürünler moda akımlarından etkilenerek kişiye özel dizayn edilmektedir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu