Dekorasyon

Modern İç Mekân Tasarımı Oluşturan Unsurlar Nelerdir?

Modern İç Mekân Tasarımı Oluşturan Unsurlar Nelerdir? Modern iç mimari şekli insanlar arasında çok fazla karıştırılan bir konudur. Genellikle insanlar kendi içlerinde modern iç mekân tasarımı ile çağdaş iç mekân tasarımı kavramlarını karıştırmaktadır. Fakat bu iki kavram genel olarak aynı şeyi anlatıyor gibi sanılsa da aslında iki mimari yapı kavramı arasında bu tasarımlar 2-3 farklı tarih farkı olan mimari tasarım şekilleridir.

Modern İç Mekân Tasarımı Oluşturan Unsurlar Nelerdir? Modern tasarım en çok uygulanan mimari tasarım seçeneklerindendir. İç mimari tasarım projelerinde kullanılan ve en çok bilinen tasarım şekli modern tasarım uzun yıllardır yürütülen iç mekân tasarımlarda başrol oynamaktadır. Bu tasarımı modern yapan nedir? Ve bu tasarım hakkında ne gibi detaylar bilmek gerekiyor bu konulara bakalım.

Modern İç Mekân Tasarımı Oluşturan Unsurlar Nelerdir
Modern İç Mekân Tasarımı Oluşturan Unsurlar Nelerdir

Modern İç Tasarım

Modern iç tasarım mimarisi 19. Yüzyılın sonlarına doğru başlayan bir düzenli tarzı temsil eder. En saf haliyle modernizm adı altında insanların yapmış olduğu tasarımları temsil etmektedir. Modern tasarım en basit ifade ile hayata sorunsuz bir yaklaşımı yansıtır. Bu tasarım mimarisinde ek renkler çok azdır. Desenler de çok seyrektir. Bu tasarım içerisinde iç mimarlar bu tasarım ile endüstriyel malzemeleri vurgulamaları ile dekor kısımlarını minimal tutarak mekân içlerini fazla eşyalar ile boğmamaktadırlar.

Modern iç tasarım konusu yüz yılı aşkın bir süredir devam etmekte ve günümüz mimarisinde de sevilerek devam etmektedir. Bu yüzden iç mekân tasarımlarında hala sevilerek modern iç tasarım istenmektedir. İç mekân tasarımı içerisinde modern tasarım uygulanması ana tonlar içeren blok renkler ile yapılmaktadır. Temel yapı taşı temiz çizgiler ile kök salan bir mimari yapı taşı olmuştur. Bu mimari düzendeki önceki mimarlar bu tasarım şekline geçişlerinde yapay olanı reddetmişlerdir. Bu sosyal hareketleri ile gerçekliğe önem vererek bu hareketlerini modern tasarım şekline katmışlardır.

Modern Tasarımı Oluşturan Unsurlar

Bir tasarımı modern yapan bazı unsurlar bulunmaktadır. Bu sayılı unsurlar ise modernizm akımını devam ettiren ve bu akım içerisinde olmazsa olmaz şeyleri ifade etmektedir. Bu unsurlar şu şekildedir:

1-) Modern sanat ile modern tasarım iç içe bulunarak asıl önemli noktanın tasarım için sanat olduğunu vurgulamaktadır.

2-) Cam, Beton ve Çelik: başarılı bir modern iç mekân tasarımı denilince akla bu 3 malzemenin bir arada ve akıllıca buluşup kullanılıp ortaya bir sanat çıkması demektir. Bu sanat içinde sanatçılar bu malzemeleri kullanıp bu malzemeleri görünür şekilde kullanarak modern tasarımın inceliklerini sergilerler.

3-) Soyut Formlar: bu mekân tasarımı içerisinde işleve odaklanılmak istenildiğinden dolayı tasarımlar daha lüks eşyalar ile karşılaştırıldığında soyut olarak karşılanabilir.

4-) Temiz Hatlar: Endüstriyel alandaki ilerlemeler modern İç mekân tasarımı konusunda da insanları ve kullanıcıların işlerini kolaylaştırmıştır. Bu konu insanların istediği malzemelere kolaylıkla ulaşmasını ve tasarımlarındaki eşyaları istedikleri gibi kullanmalarına olanak sağlamıştır.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu