Dekorasyon

Mutfak Dekorasyonunda Öne Çıkan Trendler Nelerdir?

Mutfak Dekorasyonunda Öne Çıkan Trendler Nelerdir? Mutfaklar özellikle çalışmayan kadınların zamanlarının büyük çoğunluğunu geçirdikleri yaşam alanlarıdır. Ailelerin akşam saatlerinde bir araya geldikleri, keyifli buluşmalara da olanak veren mutfakların rahat ve yeterli büyüklükte tasarlanmış olması istenir.

Mutfak Dekorasyonunda Öne Çıkan Trendler Nelerdir? Moda ve dekorasyon dünyasında mutfaklara farklı görünüm kazandırmak; fayans veya perde tasarımını değişikliğiyle, objeler kullanarak ya da mobilyalarda yapılan farklılıklarla gerçekleştirilebilir. Daha büyük değişiklikler isteyenler ise son yıllarda mutfak dekorlarını komple yeniletmeyi seçiyor.

Mutfağında değişik bir görünüm elde etmek isteyenler, 2022 mutfak dekorasyon trendleri konusunu merak edebilirler. Bu yıldan itibaren, mutfaklarda mümkün olduğunca alanı işlevsel biçimde kullanmak revaçta. Bunun içinde dar alanlarda kullanım ve hareket kolaylığı sağlayan monte raflar, tezgah altı perdeler gibi şık dokunuşların öne çıktığını görüyoruz.

Mutfak Dekorasyonunda Öne Çıkan Trendler Nelerdir
Mutfak Dekorasyonunda Öne Çıkan Trendler Nelerdir

Fayanslarda Renkli Dokunuşlar

Mutfak dekoru trendleri arasında son yıllarda renkli fayanslar dikkat çekiyor. Çalışma tezgahlarında renkli fayans alanları yaratmak mutfakları renklendirdiği gibi geniş bir görünüm olanağı da sağlıyor. Koyu bir mutfak dekorunda ışığın mekana dağılmasını sağlayacak beyaz mermer bir fayans alanı, mutfağınızı daha geniş gösterecektir. Çalışma tezgahı üzerine yapılacak kırmızı ve dekoratif bir fayans yüzeyi de mutfaklarınıza oldukça farklı bir hava katacaktır.

Tezgah Altı Perdelerle Nostalji

Moda dünyasının eskilerin sevilen parçalarını dönem dönem yorumlamayı sevdiği bir gerçek. Mutfaklarda eski dokunuşlar, özellikle kadınlar tarafından beğeniyle takip edilen trendler yaratabiliyor. Geçtiğimiz yıllarda küçük dokunuşlar olarak mutfaklara giren tezgah altı perdeler, gelişen modelleriyle trendler listesinde hatırı sayılır bir yer edindi. Tezgah altında kapak yerine perdelerin kullanıldığı dekorasyonlar, dar alanlarda dolaşım rahatlığı da sunmakta. Mutfak masa örtüsü ile raf perdesinin aynı desenden seçilebildiği dekorlar kadar kontrast biçimde çalışıldığı tasarımlar da bir hayli gözde. Mutfaklarınızda bordu ya da yeşil gibi renklerle kontrast dokunuşlar yapmak için tezgah altı perde modellerinden faydalanabilirsiniz.

Mutfak Dekorasyonunda Antika Kullanımı

Mutlak dekorasyon modası bu yıl antika dokunuşları öne çıkarttı. Mutfaklara eklenebilecek antika eşyalardan bir dekor alanı, antik sandalyeler veya aydınlatma gereçleri, antik bir masa mutfaklarınıza çok farklı bir hava katacaktır. Özellikle çatı katı alanlarında ki mutfaklara antika dokunuşlar, son derece yakışmaktadır. Masanızın modern tasarımını antik bir sürahi ile daha şık yapabilirsiniz.

Dar Alanların Kurtarıcısı Asma Raf

Dar alanlarda mekanı çok fazla boğmadan, eşya kullanımına olanak veren asma raflar artık mutfaklarda. Mutfak dekorunda asma raf kullanımı, geniş alanlar için daha çok ocak üzerinde tercih ediliyor. Burada asma rah dekordan çok iş yaparken kullanım kolaylığı ve işlevsellik sağlıyor. Dar mekanlarda mutfak masasının üzerine monte edilebilen asma raflar mekandan tasarruf sağlarken, ahşap raflar dekoratif objelerle görsel bir alan yaratmak için duvara da monte edilebiliyor.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu