Eğitim

Müzik Dinleyerek İngilizce Öğrenmenin Yolları

Müzik Dinleyerek İngilizce Öğrenmenin Yolları Nelerdir? “Müzik ruhun gıdasıdır.” derler. Boş zamanlarımızda, partilerde, araba yolculuklarında ve daha birçok yerde insanların imdadına yetişir. Hatta bazı insanlar günde 5-6 saate kadar sıkılmadan müzik dinleyebilirler. Bu makalede bu kadar süre müzik dinlemenizi nasıl İngilizce öğrenmeye çevireceğinizi anlatacağım. Tabii bunun için yabancı müzik seviyor olmanız veya bir yerde karşılaştığınızda şarkıyı dinliyor olmanız lazım ama şuanda yabancı müzik sevmeniz sizin için bir kademe iyidir.

Müzik Dinleyerek İngilizce Öğrenmenin Yolları Nelerdir? Makale sonunda bu yöntemin uzun sürdüğünü düşünebilirsiniz ama sadece 30-45 dakikalık bir vakit harcayacaksınız ve gerisi kendiliğinden hallolacaktır. İhtiyacınız olan tek şey bir defter , bir kalem, yabancı sevdiğiniz şarkılardan oluşan bir playlist ve tabii ki çeviri uygulaması. Çeviri için Cambridge’in kendi sitesini tavsiye ediyorum ama hangisinde rahat hissediyorsanız onu kullanabilirsiniz.

Müzik Dinleyerek İngilizce Öğrenmenin Yolları
Müzik Dinleyerek İngilizce Öğrenmenin Yolları

Adım 1

Sevdiğiniz şarkılardan rastgele veya kendi istediğinizi açın. Sevdiğiniz şarkı olması çok önemlidir aksi takdirde bu yöntem sizin için bir eziyet olacaktır. Şarkıyı dinlerken bir yandan bilmediğiniz kelimeleri not alın (Spotify kullanıyorsanız şarkı sözleri orada yazıyor, bu sizin için bir kolaylık olur.). Bu şarkıları sürekli dinleyeceğiniz için şu anlık Türkçe çevirisine odaklanalım.

Adım 2

Şarkıların Türkçesini yazdıktan sonra bunları sakin ve rahat biçimde okuyun. Günde kaç kelime vs. Bu gibi şeyler sizin boş zamanınıza kalmış bir şey.

Adım 3

Türkçelerini öğrendikten sonra bunları aynı şekilde arka planda şarkı çalarken dinleyeceksiniz. Eğer biraz grammer bilginiz ve basit kelime bilginiz var ise bu yöntem sizin için çok çok kolay olacaktır. Bu kelimeleri şarkı dinlerken aynı şekilde sesli olarak tekrar etmeye ve sürekli o kelime geçtiğinde anlamını aklınıza getirin. Ve bunu genelde gece zamanları çalışın. Araştırmalara göre gece uyumadan önce yaptığınız şey beyninizin öğrendiği son şeydir ve gece dinlerseniz uyurken de bu şarkının kafanızda devam ettiğini göreceksiniz.

Adım 4

  • Gerekli her şeyi yaptınız. Bundan sonrası çevirdiğiniz şarkı veya şarkıları dinleyin, kelimeleri kafanızda ayırmaya çalışın ve o bilmediğiniz kelimeler geldiğinde anlamını da aklınıza getirin.
  • Geceleri yatmadan önce basit bir tekrar ile daha da kalıcı hale gelecektir. Belli bir zaman müzik dinledikten sonra kafanızdan Türkçesini çevirmeden anladığınızı fark edeceksiniz.
  • Hem kelimelere karşı kulak aşinalığı olacak hem de artık Türkçe düşünmeden kelimeleri anlayabiliyor olacaksınız.

 

 

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu