Diyet

Zone Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir?

Zone Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir? Zone diyeti, 1998 yılında Amerikalı biyokimya uzmanı Dr. Sears tarafından vücuttaki iltihabı gidermek için geliştirilmiş bir diyettir.

Zone Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir? Zone diyeti, karbonhidrat, protein ve yağların belirli bir oranda tüketilmesi ile uygulanır. Zone diyeti, kısa süreli bir diyet değil, uzun süreli uygulanması gereken bir diyettir.

Zone Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir
Zone Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir

Zone Diyeti Nasıl Yapılır?

Zone diyetinde her öğün tüketeceğiniz protein, karbonhidrat ve yağ içeren besinler belirli oranlarda tüketilir. Zone diyetinde tabağınızdaki besin ölçüsünü azalttığınızda, günlük kalori miktarınızı da azaltmış olursunuz. Protein ağırlıklı beslendiğiniz için açlık hissi yaşamazsınız. Bu yüzden aralıklı oruç uygulaması yerine Zone diyeti ile sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz. Günümüzde en faydalı diyetlerden biri olarak görülen Zone diyetinde gerektiği kadar faydalı besinler tüketerek kısa süre içinde ideal kilonuza ulaşabilirsiniz. Ancak Zone diyetini bir süre uyguladıktan sonra bırakmamanız gerekmektedir. Zone diyeti ömür boyu uygulayabileceğiniz bir beslenme programıdır. Zone diyetini uygulamak için çeşitli yöntemler geliştirilmiştir. Bu yöntemlerden en çok tercih edilen yöntem, el ve göz yöntemidir. Elinizdeki 5 parmak, Zone diyetinde 5 saat aralıklarla yemek yemenizi hatırlatır. Örneğin saat 8’de kahvaltı ediyorsanız, öğlen 1’de öğle yemeği, akşam 6’da akşam yemeği yemeniz gerekir. Zone diyetini uygulamak için aşağıdaki örnekten yararlanabilirsiniz:

Protein – Tabağınızın üçte birine (avucunuzun büyüklüğü kadar) yağsız protein ekleyin. Yağsız protein; yumurta akı, balık, kümes hayvanları, yağsız sığır eti veya az yağlı süt olabilir.

Karbonhidratlar – Tabağınızın üçte ikisine, çeşitli renklerde sebze ve meyve ekleyin. Ancak şeker oranı fazla olan (muz, kuru üzüm) meyvelerden veya nişasta içeren besinlerden (patates, mısır) kaçının.

Yağ – Tabağınıza bir miktar tekli doymamış yağ ekleyin (Zeytinyağı, avokado veya badem yağı).

Zone Diyetinin Faydaları Nelerdir?

Zone diyetinin en büyük faydası vücuttaki iltihabı azaltmasıdır. Kronik hastalıkların başlıca nedeni olan vücuttaki iltihap, yaşam kalitesinin ciddi oranda düşmesine neden olmaktadır. Zone diyeti vücuttaki iltihabı azaltarak kronik hastalıkları önlemekte, kişide var olan kronik hastalıkların kontrol altına alınmasını sağlamakta ve ömrü belirgin bir biçimde uzatmaktadır. Zone diyetinde tüketilen besinlerin önemli bir bölümü meyve ve sebzelerden oluşur. Meyve ve sebzelerde bulunan polifenoller, kalp hastalıkları ve felç kaynaklı ölüm riskini yüzde 25 oranında azaltmaktadır.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu