Güzellik

Üzüm Çekirdeği Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Üzüm Çekirdeği Yağının Cilde Faydaları Nelerdir? Nemli bir cilt ve daha güçlü saçlar isteyenler için üzüm çekirdeği yağının mükemmel bir alternatif olabileceğini söyleyebiliriz. Üzüm çekirdeği yağının cilde faydaları ve çok daha fazlası yazımızda!

Üzüm Çekirdeği Yağının Cilde Faydaları Nelerdir? Son zamanlarda cilt bakımında oldukça popüler olan üzüm çekirdeği yağı herkes tarafından merak konusu oldu. Bizde bu yazımızda konuyla ilgili merak edilenleri sizler için ele aldık.

Üzüm Çekirdeği Yağının Cilde Faydaları

E vitamini, fenolik bileşikler, resveratrol ve omega-6 açısından zengin olan bu bitkisel yağ, cilt ve saç sağlığı bakımından önemlidir. Üzüm çekirdeğinden, genellikle soğuk presleme işleminden elde edilen bu yağ, flavonoidler, karotenoidler, fenolik asitler, tanenler ve stilben gibi büyük antioksidan potansiyeline sahip çok miktarda fenolik bileşik içerir. Üzüm çekirdeği yağı ayrıca tokoferol veya E vitamini ve resveratrol barındırır. Bu güçlü antioksidanlar, nöroprotektif özelliklere sahip olmanın yanı sıra serbest radikallerin etkisine karşı etki ederek cildi dış etkenlerden korur ve erken yaşlanmayı önler.

Üzüm Çekirdeği Yağının Cilde Faydaları Nelerdir
Üzüm Çekirdeği Yağının Cilde Faydaları Nelerdir-

Bu yağın ana bileşenleri arasında omega-6 olarak bilinen linoleik asit de bulunur. İltihaba karşı ve besleyici özelliklere sahip olan bu esansiyel yağ asidi hızla emilir, cildi ve saçı nemlendirmede ve onarmada önemli bir rol oynar. Son olarak, tüketildiğinde kötü kolesterolü (LDL) düşürmeye katkıda bulunabilen kolesterol benzeri maddeler olan fitosteroller yönünden yoğundur. Üzüm çekirdeği yağının cilde faydaları şunlardır:

  • Üzüm çekirdeği yağı hafif, akıcı ve pürüzsüzdür, cilde nüfuz etmeyi kolaylaştırır ve birçok fayda sağlar.
  • Üzüm çekirdeği yağında bulunan linoleik asit, cilt bariyerini (cildin en açıkta kalan tabakası) onarmak ve güçlendirmek için çalışır, dış etkenlere karşı koruma sağlar ve dehidrasyonu önler.
  • Yağ, cilt bariyerinden transepidermal su kaybını azaltarak cildi nemli tutar ve kuruluğu önler.
  • Fenolik bileşikler, E vitamini ve resveratrol, serbest radikalleri ortadan kaldırmak ve cildi yaşlanmaya, oksidatif hasara ve hastalığa karşı korumak için hareket eder. Yine de kırışıklık ve ince çizgi oluşumunu azaltır, elastikiyeti artırır, çatlak ve selülit oluşumunu engeller, tahriş olmuş cildi yatıştırır ve iyileşme sürecine yardımcı olur.

Üzüm Çekirdeği Yağının Saçlara Faydaları

Bu yağın cilde olduğu kadar saça da yararı bulunur. Cildi nemlendirmenin faydası saça kadar uzanır. Bu bitkisel yağ, özellikle daha kuru olan saç uçları için mükemmel bir nemlendiricidir. Saç dökülmesini ve saç kırılmalarını da önler.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu